Wirtualna rzeczywistość (VR) w projektowaniu konstrukcji kadłuba okrętu, aplikacja na systemy Android i IOS !

published: 29.11.2022

StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o., oprócz działalności komercyjnej związanej z projektowaniem obiektów pływających, wspiera różne projekty badawcze i naukowe, służące opracowaniu innowacyjnych narzędzi, urządzeń czy technologii. Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami i przekazujemy materiały szkoleniowe uczelniom, fundacjom i organizacjom edukacyjnym.

Ostatnio mieliśmy przygodę z wirtualną rzeczywistością…..

Wirtualna rzeczywistość jest coraz częściej wykorzystywana w naszym codziennym życiu. Do niedawna kojarzyła się tylko z grami komputerowymi i oglądaniem filmów, ale okazuje się, że można ją z powodzeniem stosować tak     że w dydaktyce.

Pani mgr inż. Ewelina Ciba z Politechniki Gdańskiej opracowała aplikację, która pozwala oglądać konstrukcję kadłuba statku w wirtualnej rzeczywistości, tj. w goglach VR. Do stworzenia jej wykorzystała geometrię kadłuba statku zbudowanego w stoczni CRIST S.A. na podstawie projektu opracowanego przez StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o. Aplikacja pozwala poruszać się wewnątrz konstrukcji kadłuba, wykrywać kolizje, sprawdzać komunikację, kompletność i poprawność elementów konstrukcyjnych. Jest to świetny materiał dydaktyczny do pracy ze studentami. Pani magister idzie z duchem czasu! Gratulacje!

A StoGda bardzo kibicuje młodym uczniom i studentom, przyszłym pracownikom przemysłu okrętowego i stara się zawsze w miarę możliwości służyć wsparciem i doświadczeniem 😊

Więcej informacji i sama aplikacja dostępna jest do pobrania na stronie: https://wimio.pg.edu.pl/aplikacjavr

VRfilm1

VRfilm2

Warto śledzić dorobek Pani Eweliny, która cały czas opracowuje nowoczesne, ciekawe pomoce naukowe dla studentów. Na ww. stronie dostępna jest również aplikacja „geometria wykreślna” pozwalająca obejrzeć płaskie rysunki w widoku przestrzennym.